Kolik získáte výkupem energie a jak to vlastně celé funguje?

Máte fotovoltaiku na střeše, vyrábíte vlastní elektřinu, ale nejste si jistí, co se děje s tím, co nespotřebujete? Možná už víte, že přebytky můžete „prodat do sítě“, ale kolik za to vlastně dostanete a jak to celé funguje v praxi? má to vůbec smysl?

Co se vlastně děje s přebytky, které v domácnosti nespotřebujete?
Když vaše fotovoltaika vyrobí více elektřiny, než právě doma spotřebujete (např. když jste přes den v práci a slunce svítí naplno), přebytečná elektřina odchází do distribuční sítě. A právě za tuto „přebytečnou“ elektřinu můžete dostat zaplaceno – tomu se říká výkup elektřiny nebo výkup přetoků/přebytků.

Pokud doma nespotřebujete všechnu vyrobenou elektřinu, je potřeba:

✅ Mít registrovanou vlastní FVE elektrárnu

přebytky prodáte a dostanete zaplaceno (např. 1 Kč/kWh).
přebytky jdou rovnou do sítě zadarmo

Abyste za přetoky dostávali peníze:

  1. Musíte mít smlouvu s výkupcem (např. váš dodavatel, nebo specializovaná firma).
  2. Mít správně nainstalovaný dvousměrný elektroměr (distributor vám ho musí vyměnit).
  3. Vyúčtování probíhá většinou měsíčně nebo ročně podle toho, jakou smlouvu máte.

 

Níže vám jednoduše ukážeme:

kolik můžete měsíčně ušetřit, pokud máte vlastní FVE (Úspora na spotřebě)

  • kolik vám může vydělat prodej přebytků (Výnos z přetoků)
  • a jak vypadá rozdíl mezi menší a větší fotovoltaikou v praxi


Ilustrační příklad:

Výpočty vycházejí z dostupných dat pro rok 2024 při měsíční průměrné spotřebě 531 kWh. Výroba a spotřeba domácnosti je ilustrována v grafu níže.

Průměrné SPOTová cena je 2,789 Kč/kWh. Ceny jsou uvedeny bez DPH. Cena výkupu přebytků vychází z interních dat za celý rok 2024-duben 2025 (průměr 0,93 Kč/kWh). V tabulce níže je vyobrazeno celková cena za energie, která navazuje na tabulku výše.

Pokud uvažujete o pořízení fotovoltaiky, podívejte se, jaký může mít reálný přínos pro vaši peněženku. U malé FVE o výkonu 5 kWp můžete měsíčně ušetřit zhruba 845 Kč. Se střední FVE o výkonu 7,5 kWp už se měsíční přínos vyšplhá až na 1 568 Kč. Naopak bez fotovoltaiky vás měsíční náklady na elektřinu vyjdou v průměru na –1 481 Kč.

Z toho jasně vyplývá, že investice do FVE se může velmi rychle začít vracet, samozřejmě čím větší výkon FV je, tím větší je úspora.